دسته بندی مطالب

تشخیص ژنتیک مولکولی مشاوره ژنتیک و بالینی تشخیص سیتوژنتیک تشخیص سیتوژنتیک مولکولی

مشاوره ژنتیک بیماری شارکوت ماری توث

| تعداد بازدید : 6950

به دلیل آنکه بیماری شارکوت ماری توث از قواعد توارثی مندلی تبعیت میکند، مشاوره ژنتیک برای بیماری شارکوت ماری توث نوع 1 و نوع 2(CMT1 .CMT2) در صورتی که سابقه خانوادگی برای فرد بیمار شناسایی شده باشد نسبتا ساده است.

مشاوره ژنتیک بیماری شارکوت ماری توث

مشاوره ژنتیک:

به دیل تنوع داخل فامیلی در بیان این بیماری، تعیین وضعیت بیماری در خانواده نیاز به انجام آزمایش ژنتیکی برای فرد بیمار دارد و اگر موتاسیون در فرد بیمار شناسایی نشود نیاز به تستNCS می باشد. والدین با الگوی توارثی اتوزومال غالب یا وابسته به X غالب CMT1 یا CMT2  دارای ریسک 50 درصد، برای داشتن فرزندی مبتلا با همان موتاسیون میباشند. اینکه در چه سنی یک بچه دارای موتاسیون از لحاظ بالینی علایم را نشان میدهد ،شناخته نشده است زیرا میزان نفوذ این بیماری از نظر ژنتیکی در جمعیتهای مختلف به خوبی شناسایی نشده است.

برای بیماریهایی با الگوی توارثی غالب، پدیده ای به نام میزان نفوذ مطرح است.این بدان معنی است که اگر نفوذ بیماری کامل نباشد فرد حتی در صورت داشتن موتاسیون ممکن است علائم بیماری را نشان ندهد.

 

به طور کلی،تنها تعداد اندکی از بیمارانی که دارای الگوی توارثی اتوزومال غالب (AD) برای شارکوت ماری توث نوع1 (CMT1) و شارکوت ماری توث نوع 2(CMT2) هستند در سن زیر 50 سال ، دارای مشکلات شدید برای راه رفتن می باشند و اغلب بیماران در دهه 60 زندگی خود علائم بیماری را بروز میدهند.

در الگوی توارثی وابسته به X در صورتی که پدر مبتلا باشد ریسک ابتلا پسران به بیماری بسیار ناچیز و در حد صفر است (زیرا پسر از پدر کروموزومY  را دریافت میکند.) در صورتی که خطر ابتلا دختران به این بیماری 100 درصد میباشد.

در صورتی که مادر به فرم وابسته به X بیماری شارکوت ماری توث مبتلا باشد، شانس ابتلا برای فرزندان پسر و دختر با هم برابر و معادل 50 درصد میباشد.

درغیاب تشخیص ژنتیکی در بیماران مبتلا به الگوی توارثی اتوزومال غالب در بیماران شارکوت ماری توث نوع 1(CMT1)  بررسی سرعت هدایت عصبی (NCV)در سن 2 الی 5 سال، قابل تشخیص است.

بنابراین اگر یک جوان بالغ، NCV (هدایت عصبی)  نرمالی داشته باشد، ریسک داشتن شارکوت ماری توث نوع 1 با الگوی توارثی اتوزومال غالب بسیار ناچیز است و در صورت داشتن NCV  غیر نرمال،ریسک ابتلا به بیماری شارکوت ماری توث در طول زندگی شخص 90 درصد میباشد.

در مورد مبتلایان به شارکوت ماری توث نوع 2 ،با الگوی توارثی اتوزومال غالب (AD) تغییرات الکتروفیزیکی یا تست NCV  تنها با پیشرفت بیماری حاصل میشود. بنابراین تنها نیمی از بیماران میتوانند تا سن 20 سالگی شناسایی شوند.

براساس مطالعه ای که قبل از انجام تستهای مولکولی بر روی 15 خانواده نامرتبط انجام گرفته است ،مشخص شده که متوسط سن بروز بیماری حدود 12 سال میباشد و مشخص شده که نفوذ بیماری در دهه اول زندگی ، حدود 28 درصد و در دهه سوم تقریبا کامل است.

اگردر خانواده ای ، والدین، مبتلا نبوده و دارای یک فرزند مبتلا به شارکوت نوع 1 (CMT1) یا شارکوت ماری توث نوع 2 (CMT2)  باشد 4 احتمال وجود دارد:

  1. موتاسیون جدید در فرزند بیمار

  2. بیماری شارکوت با الگوی توارثی اتوزومال مغلوب

  3. بیماری شارکوت با الگوی توارثی وابسته به X

  4. مرتبط نبودن فرزند با والدین از لحاظ ژنتیکی (به دلایل مختلف)

 

 

تشخیص افتراقی بین حالتهای بالا، نیازمند شناسایی موتاسیون درگیر یا شناسایی خواهر و برادرهای مبتلا می باشد.

شناسایی موتاسیون  فرضی هتروزیگوس غالب، ریسک کمی برای عود مجدد در خانواده می دهد، هر چند این ریسک نسبت به جمعیت عمومی بالاتر است زیرا احتمال وجود موزاییسم در سلولهای زایشی والدین وجود دارد.

در یک فرد بیمار که موتاسیونی با الگوی توارثی غالب دارد احتمال داشتن فرزند بیمار 50 درصد میباشد و برای الگوی توارثی اتوزومال مغلوب ریسک داشتن فرزند بیمار برای والدین 25 درصد است زیرا نفوذ بیماری تقریبا کامل است.

 

تشخیص بیماری شارکوت ماری توث (بخش اول)

تشخیص بیماری شارکوت ماری توث (بخش دوم)

منبع:

https://www.nature.com/articles/ejhg-


نویسندگان

سحر صادقی ، دکتر محمد امین طباطبائی فر (متخصص ژنتیک پزشکی)، واحد تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک اریترون

تماس با ما


اریترون یک آزمایشگاه تخصصی است که از راه های مختلف می‌توانید با آن در تماس باشید و پرسش ها

 و مشکلات خود را به آسانی با متخصصین ما در میان بگذارید.

 

ساعت کار آزمایشگاه از 06:30 صبح الی 10 شب به طور یکسره و روزهای تعطیل از 7 صبح الی 2 بعد از ظهر

اصفهان / خیابان شیخ صدوق شمالی / خیابان شیخ مفید غربی

جواب آزمایش خود را به آسانی از طریق ربات تلگرامی به آدرس [email protected] دریافت نمایید.

شماره تماس : 2-36633621 - 031

شماره فکس: 89784728- 021                                           [email protected]

                                                                                    کد پستی : 76351-81647